Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Jordanowie Śląskim

„Niezwykłe spotkanie”

Dnia 09.12.2019 odbył się wyjazd klasy VIII do Muzeum Golgoty Wschodu we Wrocławiu będącego pod opieką Stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru we Wrocławiu. Opiekunami byli; pani Jolanta Puszyńska, pan dyrektor szkoły Artur Antman oraz ksiądz Łukasz Romańczuk.

Podczas pobytu mogliśmy obejrzeć ścianę z nagrobkami symbolizującymi zamordowanych Polaków w Katyniu w 1940 r. Następnym punktem wycieczki było zwiedzenie kościoła poświęconego Sybirakom, gdzie swoją niezwykłą historię opowiedział jeden z nich - pan Włodzimierz Kowalczyk. Opisał zarówno wydarzenia historyczne, jak i jego prywatne przeżycia. Wkrótce potem była możliwość zadania pytań panu Włodzimierzowi. Kolejnym krokiem było odwiedzenie piętra kościoła, gdzie wyeksponowane były autentyczne, prywatne przedmioty osób zesłanych na Sybir. Były to na przykład sztućce, czapki, listy, akty zgonów, świadectwa szkolne, itp.

Odbyły się również zajęcia dotyczące dzisiejszego spotkania, w których uczniowie mieli możliwość wykazania się wiedzą oraz wyobraźnią. Do wykonania były 3 zadania. Jednym z nich było na przykład: przedstawienie najpotrzebniejszych, zdaniem uczestników, rzeczy podczas zesłania na Syberii.

Uważam, że dzięki tej wycieczce mieliśmy szansę zrozumieć i dowiedzieć się wielu ciekawych informacji, które skłoniły niejedną osobę do refleksji.

Uczennica klasy VIII Kamila Żygadło

Pan Włodzimierz na początku przedstawił nam zarys historii losów Polski w latach przed- i powojennych. Następnie opowiedział swoją niezwykle wzruszającą historię związaną z zesłaniem go i jego rodziny na Syberię. Na mnie oraz na moich kolegach i koleżankach z klasy spotkanie wywarło ogromne wrażenie. Myślę, że opowieść Pana Włodzimierza dała nam dużo do myślenia, skłoniła do refleksji na temat niedoceniania życia w wolnej Polsce.

Uczennica klasy VIII Maria Stangret